۹ فایده دانه و روغن سیاه دانه برای سلامتی

هندوستان بزرگترین صادر کننده دانه و روغن سیاه دانه است. یکی از سنت های رایج در بین هندو ها، مصرف تعدادی سیاه دانه در انتهای هر وعده غذایی است. شاید فکر کنید که این کار را برای تازه کردن طعم دهانشان انجام دهند، اما اگر دوباره فکر کنید خواهید دید که سیاه دانه یکی از متمرکز ترین منابع مواد معدنی مثل مس، پتاسیم، کلسیم، روی، منگنز، ویتامین C، آهن، سلنیم و منیزیم است که خیلی بیشتر از تازه سازی طعم دهان فایده دارد. در این جا به ۹ مورد از فواید سیاه دانه اشاره می کنیم.

فواید سیاه دانه

۱٫ کمک به متعادل سازی فشار خون

بر اساس تحقیقاتی که در مجله “دانش غذا” (Food Science) منتشر گردید، مشخص شد که جویدن دانه های سیاه دانه به افزایش نیتریت در آب دهان کمک می کند که راه بسیار مفیدی برای ثابت نگه داشتن فشار خون است. گذشته از این موضوع، سیاه دانه منبع غنی از پتاسیم است و از آن جایی که پتاسیم ماده ی اصلی تشکیل دهنده سلول ها و مایعات بدن است، به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می کند.

فواید سیاه دانه

۲٫ دفع بیشتر آب

نوشیدن چای سیاه دانه به صورت مستمر باعث خروج مایعات اضافی از بدن می گردد. بعلاوه، سیاه دانه به پاکسازی سموم و کاهش ریسک مشکلات دستگاه ادراری کمک می کند. همچنین دارای خواص تحریک کنندگی است که باعث افزایش تعرق می شود.

۳٫ چای آن مناسب برای یبوست، سوء هاضمه، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و نفخ

چای به دلیل روغن هایی که در دانه هایش یافت می شود، بسیار برای سوء هاضمه، نفخ و یبوست مفید است. سیاه دانه شامل استراگول (estragole)، فنشوان (fenchone) و آنتول (anothole) است که دلیل خواص ضد اسپاسم و ضد التهاب گیاه می باشد. برای افرادی که مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر هستند نیز، روغن های فرّار موجود در سیاه دانه از طریق افزایش تولید آنزیم های معده، به شروع فرآیند هضم کمک می کند. به خاطر فواید فراوان برای دستگاه گوارش، چای سیاه دانه قطعا برای دستیابی به دستگاه گوارشی سالم و شاداب مفید خواهد بود.

۴٫ سیاه دانه باعث کاهش علائم آسم می شود

دانه ها و گیاه سیاه دانه به پاکسازی سینوس ها کمک می کند و خواص اکسپکتورانتی آن باعث شده، مصرف آن به صورت چای برای کمک به برونشیت، گرفتگی و سرفه بسیار مفید باشد.

فواید سیاه دانه

۵٫ کمک به غنی سازی خون

روغن ها و فیبر های ضروری در این دانه ها برای خروج سموم از بدن بسیار مفید بوده که به پاکسازی خون بسیار کمک می کند.

۶٫ افزایش قدرت بینایی

دانه های سیاه دانه دارای ویتامین آ بوده که برای بینایی بسیار مفید است. در هند باستان، عصاره های این دانه ها برای درمان علائم آب سیاه (گلوکوم) مورد استفاده قرار می گرفت.

۷٫ مطابقت با آیورودا (Ayurveda)

دانه های سیاه دانه باعث کاهش هر سه ترودوشا (واتا، پیتا و کافا) می شود. دانه ها تاثیر خنک کنندگی بر روی بدن دارند. در روزهای سوزان تابستان، چای سیاه دانه نوشیده شود تا دمای زیاد بدن متعادل گردد. روغن های موجود در دانه آن، طبیعتی ضد نفخ دارند، از این رو در ترکیبات ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد؛ به خصوص در آیورودا، تا اعصاب را آرام و ذهن را شفاف نماید.

فواید سیاه دانه

۸٫ فوق العاده موثر برای آکنه

در صورتی که دانه های سیاه دانه به صورت مستمر مورد استفاده قرار گیرند، بدن را با مواد معدنی با ارزشی از قبیل روی، کلسیم و سلنیم تجهیز می کنند. این مواد معدنی در تنظیم هورمون ها و اکسیژن بسیار مفید هستند. بعد از مصرف به دلیل خاصیت خنک کنندگی سیاه دانه بر روی پوست، منجر به درخشندگی پوست می شود.

۹٫ دور کننده ی سرطان

این دانه ها همچنین دارای خواص پاکسازی رادیکال های آزاد فراوانی هستند که به رهایی از استرس های اکسیداتیو کمک نموده و از بدن در برابر انواع مختلف سرطان پوست، سرطان معده و سرطان سینه حفاظت می کند. علاوه بر این دانه های سیاه دانه تاثیرات شیمی درمانی بسیار قوی نیز دارند.
در آیورودا، دانه های سیاه دانه بسیار فرح بخش هستند و به صورت گسترده در دستور غذا های هند باستان مورد استفاده قرار می گرفتند. رازهای سلامتی قدیمی به سادگی در آشپزخانه ها و در ساده ترین مواد غذایی وجود دارند. کافیست کمی دقیق تر نگاه کنیم…

فواید سیاه دانه
۱۳۹۷-۲-۲۰ ۱۷:۱۸:۱۲ +۰۰:۰۰

ثبت ديدگاه

1 × چهار =