بادام تلخ و خواص درمانی آن

بادام در طبیعت به دو صورت تلخ و شیرین وجود دارد. این دو نوع بادام در ظاهر تفاوت چندانی با هم ندارند به جز اینکه بادام تلخ مقداری کوتاه تر و کوچک تر از بادام شیرین است.
بادام تلخ درحالت خام عناصری مانند اسید پروسیک یا اسید هیدروسیکنیک که می تواند مصرف زیاد آن در حیوانات و انسانها باعث مرگ شود.امّا سم موجود در بادام تلخ توسط حرارت و گرما از بین می رود.

روغن بادام تلخ

از روغن بادام تلخ در مصارف مختلفی مانند ساخت کره بادام، عصاره های طعم دهنده و همچنین به خاطر وجود عطر غلیظ بادام تلخ از آن در ساخت انواع صابون، لوسیون و عطر های مختلف استفاده می گردد.
اما بادام تلخ دارای مزایای فراوان درمانی هم در مصارف خارجی و هم در دوز های پایین به صورت خوراکی است که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

روغن بادام تلخ

مزایای درمانی بادام تلخ

۱) جلوگیری از رشد قارچ ها و تب بر

از زمان های قدیم از عناصر تلخ موجود در طبیعت به خاطر وجود خاصیت قلیایی و سمی بودنشان در دوز های کم به عنوان تب بر و به طور موثر در جلوگیری از رشد عفونت های باکتری استفاده می شده است.

۲) از بین برنده کرم های روده

تلخی حاد و ماهیت سمی بادام تلخ در کشتن کرمهای روده بسیار موًثر است. امّا باید به این نکته توجه داشت که به دلیل خاصت سمی بودن بادام تلخ باید در مصرف آن دقت زیادی نمود.

۳) درمان اسپاسم

روغن بادام تلخ در استفاده های عضلانی خاصیت ضد اسپاسم دارد.

۴) کشتن باکتری

دو جزء مهم بادام تلخ که شامل هیدروژن سیانید و بنزالدئید به عنوان یک ماده ضد باکتری، ضد ویروس و قارچ کش است که می تان از آن در درمان بسیاری از بیماری های عفونی و قارچی بهره برد.

۵) اثرات آرامبخشی و تسکین دهنده درد

ترکیبات گیلایکوزید آمیگدالین موجود در بادام تلخ خاصیت بی حسی و بیهوشی دارد که در انسان با رعایت دوز مصرفی میتوان به عنوان ماده بیهوشی و آرامبخش استفاده نمود.

۶) جلوگیری از سرطان

وجود اسید هیدرو سیانیک موجود در بادام تلخ در مهار رشد سلول های سرطانی بسیار تاثیر گذار است.

۷) کاهش وزن و دفع سموم

بدن انسان ماهیت طبیعی دفع کنندگی سموم از طریق ادرار و تعریق را دارد، از این رو وقتی بادام تلخ در مقادیر کم استفاده می شود، بدن تمایل به دفع آن را از طریق ادرار مکرر است. این امر باعث کاهش وزن و پایین آمدن فشار خون و دفع سموم در بدن می شود.

۸) شادابی پوست و مو

استفاده از ترکیب بسیار کم روغن بادام و آب (به صورت رقیق) بر روی پوست و مو، آنها را از عفونت های میکربی و قارچی حفظ می کند و باعث شادابی آنها می گردد.

نکته مهم:

به دلیل وجود سمومی مانند هیدروژن سیائید و گلیکوزید آمیگدالین و بنزالددئید در بادام تلخ باید دقت زیادی در استفاده خارجی و داخلی آن نمود و همچنین هرگز نباید از آن برای کودکان و افراد مسن استفاده نمود.

سایر مقالات

  • کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب غیر الکلی

اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۷|بدون دیگاه

بیماری کبد چرب غیر الکلی (Non-alcoholic Fatty Liver Disease) در جوامع مدرن امروزی به دلیل روی آوردن به زندگی ناسالم رو به افزایش است، به طوری که بررسی های انجام شده در سال 2017 در

شناسایی بادام تلخ قبل از جویده شدن

آبان ۲۱ام, ۱۳۹۶|بدون دیگاه

به گفته ی سایت بادام، کالیفرنیا بیش از 80 درصد بادام دنیا را تولید می کند. با اینکه بیشترشان طعم، بهتر است بگوئیم "بادام" دارند، تعدادی هم ممکن است هنگام پخت طعمی ناخوش آیند پیدا

۹ فایده دانه و روغن سیاه دانه برای سلامتی

آبان ۱۷ام, ۱۳۹۶|بدون دیگاه

هندوستان بزرگترین صادر کننده دانه و روغن سیاه دانه است. یکی از سنت های رایج در بین هندو ها، مصرف تعدادی سیاه دانه در انتهای هر وعده غذایی است. شاید فکر کنید که این

  • بادام تلخ

بادام تلخ و خواص درمانی آن

آبان ۴ام, ۱۳۹۶|بدون دیگاه

بادام در طبیعت به دو صورت تلخ و شیرین وجود دارد. این دو نوع بادام در ظاهر تفاوت چندانی با هم ندارند به جز اینکه بادام تلخ مقداری کوتاه تر و کوچک تر از

  • خار مریم

خارمریم

مهر ۱۲ام, ۱۳۹۶|بدون دیگاه

گیاه خار مریم (سیلی مارین) گیاهی گلدار از خانواده «گل ستاره‌ای‌» هاست. این گیاه خودرو بوده و در صحراهای ایران به عمل می‌آید. نام‌ دیگر این گیاه ماریتیغال و خار علیص و به عربی عکوب

۱۳۹۷-۳-۶ ۱۱:۳۲:۳۰ +۰۰:۰۰ آبان ۴ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

5 × پنج =